WHY OWN BRANDING?
BRAND AWARENESS
BRAND AWARENESS IS HOW CUSTOMERS REMEMBER YOUR BRAND AND HOW FAMILIAR THEY ARE WITH ITS QUALITIES. YOUR BRAND NEEDS TO BE MEMORABLE WITH CUSTOMERS SO THEY RECOGNISE IT IN AN INSTANT.
TRUST
TRUST WILL COME IN TWO WAYS, FROM YOUR CUSTOMERS AND FROM YOUR STAFF. FIRSTLY, CUSTOMERS WILL FORM A TRUST FOR YOUR BRAND IF YOU ARE PREPARED TO PUT YOUR BRAND NAME ON ALL OF YOUR PRODUCTS, MAKING THEM FEEL THAT YOU ARE PROUD OF YOUR PRODUCTS.
PROMOTION
PERSONALISING YOUR PRODUCTS GIVES YOU THE OPPORTUNITY TO SELL YOURSELF. IT’S EASY MARKETING. THE PRODUCTS THAT YOUR CUSTOMERS WILL HAVE IN FRONT OF THEM AND MAYBE TAKE AWAY WITH THEM, CAN BE USED TO UP-SELL.
STAND OUT
YOU ALWAYS REMEMBER THE ONE THAT STANDS OUT IN THE CROWD, WHY NOT MAKE YOURSELF THE ONE WHO STANDS OUT IN THE CROWD? THE MARKET IS BECOMING INCREASINGLY CROWDED WITH EACH AND EVERY ONE PUSHING FOR THEIR SHARE. TO FIGHT YOUR POST YOU NEED TO HAVE SOMETHING UNIQUE THAT MAKES YOU STAND OUT FROM EVERYONE ELSE IN THE MARKET.
BE SOCIAL
PERSONALISED PRODUCTS CAN CREATE A STYLISH BUSINESS CARD FOR YOUR BRAND. WOW YOUR CUSTOMERS WITH YOUR BRANDED PRODUCTS, BECAUSE IF YOU CAN IMPRESS YOUR CUSTOMERS THEY WILL WANT TO SHARE THE EXPERIENCE ON SOCIAL MEDIA. PEOPLE LIKE TO SHOW THEIR FRIENDS AND FAMILY WHAT THEY HAVE BEEN UP TO AND WILL SPREAD THE WORD ABOUT YOUR PRODUCTS,
PRINTING & PACKING
High definition in-house printing and Pantone matching for your design, with packing in our AA grade BRC qualified factory. We can also offer personalized boxes and coloured labels to keep your brand consistent across all areas.
-
Bulk Organic Hazelnuts - Raw, No Shell
Regular price From $2.99 USDRegular priceUnit price per -
Bulk Organic Walnuts - Raw, No Shell
Regular price From $2.99 USDRegular priceUnit price per -
Bulk Natural Almond Nuts - Raw, No Shell
Regular price From $1.99 USDRegular priceUnit price per -
Organic Black Dried Apricots
Regular price From $2.99 USDRegular priceUnit price per -
Jumbo Dried Apricots
Regular price From $2.99 USDRegular priceUnit price per -
Sunflower Kernels Bakery
Regular price $2.90 USDRegular priceUnit price per -
Raw Chickpeas
Regular price $2.90 USDRegular priceUnit price per -
Sunflower Kernels Confectionery
Regular price $2.90 USDRegular priceUnit price per -
Black Sunflowers
Regular price $2.90 USDRegular priceUnit price per -
Sunflower Chips Broken Kernels
Regular price $2.90 USDRegular priceUnit price per